tuskotmarunk.hu logó

Nem ritka, hogy engem már akkor keresnek csak meg, amikor egy markológép már kifordította a tuskót gyökerestől, ám a terület tulajdonosa akkor szembesül csak vele, hogy itt bizony nem ért még véget a dolog. Sőt. A neheze csak most kezdődik…

…és ez még így is csak a „jéghegy csúcsa”

A tuskómarás lényege (ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni) a kíméletesség. A géppel szépen odaállunk a fatuskó mellé, bekapcsoljuk a marótárcsát, és gondosan földfelszín alá marjuk a fatuskót és annak gyökereit. Ezután a kis mértékben kidolgozott földet visszahúzzuk gereblyével, hogy vízszintben legyen a kimart terület és készen is vagyunk. Mindeközben nem sérül a kert, nem sérül az udvar, tulajdonképpen nyoma sem lesz annak, hogy valamilyen gép járt itt.

A markoló ezzel szemben még akkor is több tonnás és hatalmas, ha csupán egy minikotróról, vagy mini homlokrakodóról beszélünk. Ennek minden hátránya könnyedén elképzelhető. Persze pillanatok alatt ki tudja tépni a tuskót gyökerestől, ráadásul többnyire nagyon kedvező áron. Ez tény. Nem is azok ellen szeretnék beszélni, akik ezzel foglalkoznak, sokkal inkább azok érdekében, akik aztán ott ülnek a kerti széken, szemben az 500 kg-os, kitépett tuskóval a kert közepén (a közben keletkezett hatalmas lyuk mellett) és azon gondolkodnak fejvakargatva, hogy akkor most mi legyen…
A markolós tuskózás tehát nagyon radikális dolog: a hatalmas, kiszedett gyökeres tuskót el kell szállítani valahogyan, a lyukat, ami keletkezett a helyén, nem kis mennyiségű földdel vissza kell temetni. Ez még akkor is így van, ha egyébként nem gond, hogy a területen végigment egy több tonnás gépezet.
Azt pedig kiemelten fontos szem előtt tartani, hogy ha kerítés, házfal mellől akarunk kifordítani egy tuskót, akkor nagy az esélye annak, hogy a kerítés és a fal is jönni fog a gyökerekkel együtt. Ilyen szituációban a kár más sok milliós lesz.

Sajnos gyakori tehát, hogy a tulajdonos már későn keres meg engem azzal, hogy forgáccsá tudom-e marni a kivett gyökeret. A földből már kiszedett fatuskót rendkívül veszélyes lenne tuskómaróval forgáccsá dolgozni, hiszen nincs ellentartása a fának, így a kiszakadó darabok kisebb-nagyobb repeszekként lőnének ki a gép felé, persze felém is, illetve a környező területre. Egy ilyen próbálkozás vagy balesetet okozna, vagy tönkretenné a több millió forint értékű tuskómaró gépet, ráadásul nem is lehetne végigvinni a folyamatot. Ilyenkor tehát már nem tudok segíteni sajnos.

Mielőtt úgy döntene, hogy kitépeti a tuskót egy markológéppel, a fent leírtakat fontolja meg.
Mert igaz, hogy az adott pillanatban sokkal kedvezőbb az ára a markolós szolgáltatásnak (többnyire a munkagép óradíja), mint tuskómarás, ám ha a teljes folyamatot nézzük, hiszen így van értelme, akkor mind időben, mind pénzben végeredményben sokkal olcsóbb és ésszerűbb megoldás a tuskómarás.
Nem kell elszállítatni a gyökeret, nem kell földet hozatni, hiszen nem keletkezik hatalmas gödör, s nem kell renoválni a területet sem. Jövök, megoldom, megyek, Önnek pedig már csak füvesítenie kell a tuskó helyét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük